Projekty domów jednorodzinnych, parterowych - ARCHIGRAPH - gotowe projekty domów

Pies a ogród, dom i ogrodzenie

Pies w domu.

Nad tym jak przystosować dom do obecności w nim psa powinniśmy się zastanowić już na etapie projektowania naszego domu. Jeżeli będzie z nami mieszkał mały piesek to sprawa wydaje się łatwiejsza. Takie psy zazwyczaj mają do dyspozycji cały dom. Takiemu psu łatwo przygotować gdziekolwiek w domu miejsce do spania. Jeśli w domu ma przebywać duży pies a do tego długowłosy to trzeba pomyśleć przede wszystkim o odpowiednich podłogach. Najbardziej funkcjonalne i najłatwiejsze do sprzątania są oczywiście gładkie nawierzchnie – płytki, panele podłogowe czy lakierowana podłoga z twardych desek. Należy zaplanować gdzie pies będzie spał. Dobrym rozwiązaniem jest wydzielenie dla psa miejsca w przedpokoju czy na ganku. Tam pies może po spacerze „zrzucić” z siebie brud. A jak już jest czysty może wejść dalej. Nie bez znaczenia jest powierzchnia użytkowa domu. Im większego psa chcemy mieć (lub więcej niż jednego) ta powierzchnia powinna być większa. Lepszym rozwiązaniem jest też projekt domu, w którym jest dużo otwartej przestrzeni, niż dom podzielony na kilka mniejszych pomieszczeń. Zarówno domownicy jak i pies powinni mieć przestrzeń do poruszania się.

Pies w ogrodzie.

Nasz ogród powinniśmy zaplanować tak, żeby był funkcjonalny dla wszystkich użytkowników. Jeżeli planujemy ozdobne krzewy warto je ogrodzić zwłaszcza jak zostawiamy w ogrodzie szczeniaka lub psa dorosłego ale znudzonego. Wszelkiego rodzaju domki narzędziowe powinny być zamykane. Psy mają różne nietypowe pomysły i mogą potraktować nasze narzędzia jako znakomite zabawki. Jeśli w ogrodzie ma być piaskownica dla dzieci to powinna być ona przykrywana, żeby pies jej nie zanieczyszczał. Gdy pies zostaje na dłużej sam w ogrodzie (zwłaszcza młody pies) powinien mieć do dyspozycji swoje zabawki lub kość – wtedy na pewno nie będzie niszczył naszych drzewek i krzewów czy kopał dołów na trawniku.

Ogrodzenie.

Gdy nasz pies zostaje na podwórku sam, gdy wszyscy domownicy są w pracy czy w szkole, powinniśmy zaplanować solidne ogrodzenie. Najważniejsza jest podmurówka, gdyż bardzo często psy wydostają się na zewnątrz podkopując się pod ogrodzeniem. Materiał z jakiego wykonamy ogrodzenie oraz jego wysokość powinny być dostosowane do wielkości i siły naszego psa. Im wyższy pies, tym wyższe powinno być ogrodzenie. Wilczarz irlandzki bez problemów przeskoczy ogrodzenie o wysokości 150 cm. Najpopularniejszym materiałem jest siatka ogrodzeniowa. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na grubość drutu z jakiego jest wykonana i na wielkość oczek. Siatkę z cienkiego drutu pies może łatwo przegryźć. Natomiast duże oczka siatki pies może wykorzystać do wspinaczki i bez względu na wysokość ogrodzenia pokona je w ten sposób. Dużą popularnością cieszą się też ogrodzenia łączące kilka materiałów – kamienne lub ceglane słupy z wypełnieniem z desek lub kutych elementów. Takie ogrodzenia wydają się najbardziej solidne. W przypadku wykorzystania elementów kutych należy pamiętać, żeby były one ułożone w pionie. Po poziomych pies może próbować się wspinać. Odległość pomiędzy prętami powinna być mniejsza niż głowa psa – dla bezpieczeństwa psa jak i przechodzących blisko ogrodzenia ludzi. Jeśli zdecydujemy się na wypełnienie z desek, to powinny być one ułożone w pionie a jeśli będą w poziomie to na tyle szczelnie, żeby pies nie mógł włożyć łapy pomiędzy deski. Pies pilnujący posesji musi widzieć również to co się dzieje za ogrodzeniem. Nie są więc dobre ogrodzenia zupełnie szczelne, zasłaniające widok. Furtki czy bramy wjazdowe powinny mieć bezpieczne zamknięcia. Do furtek najlepsze są gałki zamiast tradycyjnych klamek, które psy szybko uczą się naciskać.
 
Kontakt | Nasi Partnerzy | Oferta dla Dewelopera | Newsletter | Zamów katalog | Forum